روغن وکیوم

روغن وکیوم

روغن وکیوم در پمپ های وکیوم روغنی تلرانس خیلی کمی بین قطعات دوار و ثابت می باشد. روغن با پر کردن فاصله بین قطعات اجازه نمی دهد قطعات مکانیکی درون پمپ وکیوم هنگام دوران با یکدیگر درگیر شوند. یکی دیگر از مزیت های آن آب بندی کردن و جلوگیری از ورود هوا بین قطعات می باشد.

از دیگر مزیت های مهم ، انتقال گرمای ناشی از سایش قطعات و توان مصرفی است که روغن پس از جذب گرما آن را به محیط اطراف انتقال می دهد. در پمپ های وکیوم روغنی به دلیل اینکه فشار بخار روغن وکیوم نسبت به آب بالاتر است در نتیجه در این نوع وکیوم می توان از خلاء بهتری نسبت به آب بهره مند شد البته به شرطی که از روغن های استاندارد و با کیفیت استفاده گردد .

زمانی که شما از روغن وکیوم استاندارد استفاده نکنید آب موجود در محیط وارد روغن شده و هنگامی که بر اثر گرما بخار می شود، پمپ وکیوم به خلاء کردن بخارات درون خود مشغول می گردد که این باعث میزان کم خلاء می گردد و به جز این که پمپ خلاء به خلاء مناسب نمی رسد عمر پمپ وکیوم نیز کاهش می یابد . روغن وکیوم باید مرتباً و به موقع از نظر رنگ و سطح و کف آلود بودن بررسی گردد و در صورت هرگونه تغییر در آن باید سریعاً نسبت به تعویض آن اقدام گردد .

در صورتی که شما به این مهم توجه داشته باشید مطمئناً دستگاهتان سال ها برای شما کار خواهد کرد. روغن های وکیوم غیر استاندارد باعث خرابی زود هنگام پمپ و قطعات داخلی آن می گردد . از دیگر عوارض استفاده از روغن غیر استاندارد خروج دود از اگزوز دستگاه می باشد . همانگونه که برای خودروی خود از بهترین روغن ها و روغن مخصوص استفاده می کنید در مورد پمپ وکیوم هم از اصل بودن و استاندارد بودن روغن وکیوم اطمینان حاصل کنید و بدانیم که هر روغنی، روغن وکیوم نیست.

روغن پمپ وکیوم (روغن پمپ خلاء)

روغن پمپ وکیوم به منظور روانکاری قطعات متحرک مکانیکیِ پمپ های وکیوم و پمپهای خلاء تولید می گردند.

به این نوع روغنها، روغن پمپ خلاء نیز گفته می شود که جزء حساس ترین روانکار ها بشمار می آیند. به دلیل ایجاد خلاء موجود در پمپهای وکیوم و فاصله ای که بین قطعات ثابت و متحرک وجود دارد، روغن پمپ وکیوم این فاصله را برطرف کرده و مانع از درگیری قطعات با یکدیگر می شود و همچنین از ورود هوا در بین قطعات جلوگیری می کند.

روغن پمپ وکیوم، گرمای موجود در پمپ وکیوم را در خود جذب نموده و آن را به بیرون انتقال می دهد. این عمل از فرسایش قطعات در این نوع پمپ ها نیز جلوگیری می کند.

روغن پمپ وکیوم مرغوب و استاندارد ، بخار آب موجود در محیط یا مدار مصرف را در پمپ جدا نموده و به راحتی می توان از طریق شیر گاز بالا آب را از روغن جدا نمود.

روغن‌های بی کیفیت و تقلبی چنین خاصیتی را ندارند تا این جداپذیری را انجام دهند. در نتیجه بخار آب در یک سیکل بسته به همراه روغن در پمپ به گردش درآمده و پمپ به خلأ مناسبی نخواهد رسید و این امر باعث کوتاه شدن طول عمر پمپ می شود.

روغن پمپ وکیوم ، انواع و زمان تعویض

روغن پمپ وکیوم

از روغن مخصوص پمپ وکیوم جهت روغن کاری و خنک کاری پمپ وکیوم روغنی مورد استفاده قرار میگیرد و جزو یکی از حساس ترین لوازم پمپ خلاء به شمار میرود.

در انتخاب روغن پمپ وکیوم بایستی دقت شود چرا که اساس کارکرد پمپ های وکیوم روغنی بر مبنای گرانروی و میزان انتقال حرارت روغن پمپ وکیوم میباشد.

از جمله قطعات حساس مربوط به پمپ خلا که بواسطه روغن روانکاری و خنک میشوند میتوان به روتور و تیغه های پمپ خلاء و یا به بلبرینگ ها اشاره کرد.

چرا روغن وکیوم اهمیت دارد؟

روغن پمپ وکیوم دارای خاصیت هایی مشابه روغن های هیدرولیکی است ولی تفاوت هایی نیز دارد.

ازجمله تحمل حرارت بالا و عدم تغییر در وضعیت رنگ و شکل و بوی روغن از نشانه های بارز و برجسته روغن وکیوم میباشد.

فیلم روغن

شاید با کلمه فیلم روغن تا حدودی آشنایی داشته باشید . در توضیح فیلم روغن باید به این نکته اشاره کنیم که فاصله بین یاتاقان ها و بلبرینگ هاتا بوشن ها و شافت بسیار اندک است این فاصله چیزی حدود 3 صدم میلیمتر است.

در زمانی که وکیوم پمپ شروع به کار میکند این فاصله را یک لایه نازک از روغن تشکیل میدهد و نکته اساسی اینجاست که اگر روغن وکیوم مناسبی درون پمپ خلا نباشد تمامی این بلیرینگ ها و یاتاقان ها را تحت تاثیر قرار میدهد.

نکته بسیار مهم دیگر اینکه در زمان استارت اولیه روندگی روغن باید به نحوی باشد که به سرعت درون وکیوم پمپ گردش کرده و قطعات روغن کاری کند.

برخی از مدل های روغن وکیوم

تمامی روغن های وکیوم موجود در بازار ایران در انبار جهان تهویه بادصبا موجود می باشد.این روغن های وکیوم با برندهای آمریکائی ،اروپایی،آسیایی و ایرانی موجود می باشد و اصالت روغن وکیوم مورد تضمین می باشد.

ازجمله انواع روغن وکیوم :

  • بلک گلد آمریکائی
  • مستر کول آمریکائی
  • روبین ایر آمریکائی
  • پتروناس بلژیک
  • لیبولد آلمان

و...

روغن پمپ وکیوم را کی عوض کنیم؟

یکی از سوالاتی است که همیشه با آن مواجه میشویم در پاسخ به این سوال باید گفت که به تناسب کارکرد پمپ وکیوم و با توجه به نوع فعالیت تایم تعویض روغن پمپ وکیوم متغیر است، با ما تماس بگیرید تا با توجه به فعالیتتان و سایر عوامل راهکار مناسب را ارائه دهیم.

در حال حاضر شرکت هایی در زمینه تولید روغن های وکیوم فعال میباشند شرکت جهان تهویه بادصبا با ارتباط مستقیم با شرکت های فعال در این زمینه ارائه انواع روغن ها و روانکارهای وکیوم پمپ فعال میباشد.

دیدگاه ها (0)

دیدگاه ی در حال حاضر وجود ندارد
محصول به لیست علاقه مندی اضافه شد
محصول به لیست مقایسه اضافه شد

با پذیرش کوکی میتوانید تجربه کاربری بهتری در سایت ما داشته باشید.